Tour overview

БАЛИ – 12 ДЕНA

АВИОН – СИТЕ ТАКСИ – ХОТЕЛ 3* – ТРАНСФЕРИ

ПАТУВАЊЕ СО АВИОН ОД БЕЛГРАД

Поаѓање на:
31.03.2019, 24.04.2019, 05.06.2019,
17.06.2019, 01.07.2019, 27.07.2019,  21.08.2019.

Патување во Индонезија – земја во која живеат околу 250.000 луѓе, над 18.000 острови, 8 локации на листата на светско наследство на УНЕСКО, земја која е дом на муслиманите, хиндусите, католиците, православните христијани, будистите. Земја богата со историја која со векови ја испишувале: Индијци, Холанѓаните, Индонезијци, Јапонците, Малезијци … Земјата каде што живеат Комодо змејови, во која племињата живеат како пред неколку векови, каде рибарите живеат од фатени риби, каде што мнозинството жители живеат од одгледување на палми, какао, кафе, чај и ориз. Земја каде растат невообичаени видови овошје : ѕвезда овошје, змија овошје,змеј овошје, страст овошје… Земја чии жители учат да живеат без страв од вулканска ерупција, цунами, земјотреси, бидејќи веруваат дека ако дојде до некои такви катастрофи, Ќе дојде и просперитет – плодна земја што ќе ги храни и нивните потомци.

Помеѓу Јава на запад и Ломбок на исток се наоѓа индонезиската провинција со седиште во Денпасар, фасцинантен остров со изобилство на ориз, кокосови палми, кафе, какао и тутун.   

Прекрасни плажи и неверојатна боја на морето… Бали! Едeн од 17.508 острови кои и припаѓаат на Република Индонезија бил под холандска власт, се додека за време на Втората светска војна не го заземале Јапонците. Името на островот има повеќе знашења: „Утрото на светот“, „Островот на боговите“ и „Последниот рај на Земјата“. Се наоѓа во пределот на екваторот со стотици километри песочни плажи и големи бранови, претставува мамка за хедонистите и сурферите. Во внатрешноста на островот ќе преминуваме преку песочни полиња, брзи реки, ќе се искачиме на вулканските кратери со височина над 3000 метри, ќе навлегуваме во пештерите и тропските шуми. Во Бали, постојат шест вулкански конуси и две тектонски плочи, опкружени со преубава природа, во која живеат околу 280 видови птици, чија песна во комбинација со мирисите на островот прави да се чувствуваме како да сме во рајот. Луѓето се пријателски настроени и сакаат дружба, нивната календарската година има само 210 дена, живеат за церемонии и прослави. Танцувањето е секогаш во центарот на случувањата на островот. Жителите на Бали левата рака ја сметаат за нечиста, не јадат со неа, не се поздравуват и не земаат предмети со неа. Го говорат англискиот јазик. Во Бали не смеете да собирате корали и школки или материјали од загрозените видови, тоа се казнува според закон. Повеќе од 20.000 храмови биле изградени во ова место. Ако сакате да посетите некои верски објекти морате да носите марама. Не застанувајте пред луѓето кои се молат и не фотографирајте во тој миг! Не им ја допирајте главата – тоа е навреда! Богата Хинду архитектура: секоја куќа има храм украсен со шарени релјефни елементи и скулптурите доминираат на Бали. Пред влезовите сите имаат две камени скулптури облечени во саронг. Нам тоа ни е чудно, но за нив тоа е традиција! Уште едена во серијата дестинации совршена за вашите деца. Ние семејните патувања ги издигнуваме на ново ниво, а во племето ги примаме и најмладите. Сега вашето семејство патување ќе биде поедноставно, со многу насмевка и малку грижи. Веруваме дека е време конечно да ги напуштиме сите предрасуди и да ги насочиме децата кон нови хоризонти што нè учат на многу азиски култури, а можеби и ние освен младите ќе научиме нешто ново. Дестинација што не смеете да ја пропуштите! Ви ветуваме исполнување на вашите соништа.

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

1 ДЕН: Средба на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград два часа пред летот. Приказни за егзотичните краишта и насмевки додека го чекаме нашиот лет. Одиме на исток во пресрет на Сонцето. Лет за Денпасар со преседнување.

2 ДЕН: Пристигнување во Денпасар, Бали. Трансфер до сместувалиштето Кута. Ноќевање.

3 ДЕН: Бали е остров на насмевки, несекојдневна природа, богати оризови полиња, хиндуистички храмови, кралски базени, овошје, цвеќиња, плажи, вулкани и фантастичен подводен свет. Слободно време. Ноќевање.

4 ДЕН: факултативна екскурзија на Убуд, уметничка колонија и прекрасно место полнo со уметнички дела и неверојатни слики од балиската култура. Убуд отсекогаш бил познат како сликарско село, но всушност е поголем регион, заедница од 14 села. Во минатото, Убуд бил медицински центар, како што беше потврдено со неговото име, кое во древниот балиски значи медицина. Сепак, Убуд е најпознат по уметнички работилници кои се расфрлани насекаде низ улиците, како и на големиот пазар – пазар на Убуд. Недалеку од центарот на Убуд, се наоѓа голем природен резерват на долги опашки макаки! Неверојатната, голема шума покриена со мов, крие во себе над 600 мајмуни и околу 150 видови дрвја. За почеток, е предвидено дружба со разиграните и весели мајмуни во нивното природно опкружување, голема шума со остатоци од стари храмови. Следната станица е пештерата Слон (Гоа Гаџа), храм чиј влез има облик на глава на слонот и оттука му доаѓа и името. Почетоците датираат од 11 век и се посветени на божицата на заштитница на деца, раѓања и исцелители на жени. На ова патување постои единствена можност да се проба најнеобичното и најскапото кафе во светот, Копи Лувак! Одење низ градината на зачини, запознавање на бројни растенија и зачини, но исто така и животни кои се одговорни за производство на кафе. Конечно, по уживањето во одмор во близина на најактивниот вулкан Батур и истоименото најголемото езеро на островот, пристигнува ме во Убуд, град на уметност и неверојатни галерии, пазари, луѓе и енергија. Совршен ден на Бали! Враќање во сместувањето. Преноќување.

5 ДЕН: Ден за факултативна екскурзија. Разглед на храмот Бесаки и палатата Тиртиганга. Голем комплекс со 22 хинду храмови, којшто се наоѓа на падините на планината Агунг, на 3 километри квадратни, каде што според верувањата почиваат предците на Бали.Сите храмови се наоѓаат на една оска и се смислено градени така што тие го симболизираат патот на душата до врвот на светата планина. Потоа одиме на турнеја на познатата палата на Tirtigang. Во превод светата вода од Ганга, тоа е најдобриот пример за вистинска кралска палата на вода. Комплексот се состои од свети извори, ладни базени и неколку мали езера, центарот на самата палата е импозантна фонтана од 11 спрата. Ќе ја уживаме во вистинската балиска култура. За крајот на екскурзијата одиме на популарната плажа Virgin Beach, каде што ќе уживаме во песок и ќе лежиме по напорниот ден. Враќање во сместувањето.ноќевање.

6 ДЕН: Уште еден ден да се запознаете со Бали. Изборно патување во Тана Лот Храм, симбол на Бали! Еден од најубавите и дефинитивно најпрепознатливиот храм во Бали, сместен на само 100 метри од брегот на островот. Како што самото име вели, храмот се наоѓа на местото каде што се спојуваат земјата и морето – танах во превод значи земјата,а лот море. Слушаме интересни приказни и уживаме во убавиот поглед. Патот продолжува до оризовите полиња, релаксирајќи се во зеленилото на терасата и неверојатни пејзажи. Исто така, го посетуваме храмот Улун дану Братан, храм во внатрешноста на островот, на височина од 1000 метри! Прекрасниот храм, кој го најде своето место на банкнотите, се наоѓа на бреговите на езерото за кое се верува дека има света вода. Враќање во сместувањето. Ноќевање.

7 ДЕН: Факултативна екскурзија за рафтинг, Бали замав и птица парк. Ден за авантура! Под целосна опрема, денот почнува со слегување до речиси 300 скалила до реката, потоа чамците по брзаци, уживајќи во неверојатната природа и зеленило. Потоа, лулање на една од најголемите нишалки во светот каде што ќе имате впечаток дека летате над дождовните шуми на Бали. Фотографирање и уживање на лежалките до ручек. После тоа последната станица е паркот на птици каде што има многу шарени и невообичаени видови од целиот свет! Дружење со жителит на Бали и уживање во нивното шоу! Враќање во сместувањето. Ноќевање.

8-10 ДЕН: Денови резервирани за релаксирање и уживање на магичниот остров. Можност за организација на факултативни разгледи на плажата UluWаtu, Dreamland i Pandawa. Ги разгледуваме плажите за сурфање и уживаме во сонцето. 3 ноќевања.

11 ДЕН: Напуштање на сместувалиштето во претпладневните часови. Слободно време за шопинг или капење сѐ до поаѓање кон аеродромот во вечерните часови. Трансфер до аеродоромот.

12 ДЕН: Лет за Белград со трансфер. Пристигнување во Белград. Крај на патувањето.

ЦЕНИ И УСЛОВИ:
Во ретки случаи можно е поместување на датумот (1-2 дена) во однос на планираното поаѓање. По потврдувањето на групата, се потврдуваат и датумите на поаѓањето и доаѓањето.

Термин 31.03.2019. 24.04.2019. 05.06.2019. 17.06.2019.
Promo цена: 890€ 950€ 890€ 890€
First minute цена: 990€ 1050€ 990€ 990€
Редовна цена: 1090€ 1150€ 1050€ 1050€
Teрмин 01.07.2019. 27.07.2019. 21.08.2019. 21.08.2019.
Promo цена: 950€ 1090€ 1090€
First minute цена: 1050€ 1150€ 1150€
Редовна цена: 1090€ 1250€ 1250€

ЦЕНА ЗА ДЕЦА:

Teрмин 31.03.2019. 24.04.2019. 05.06.2019. 17.06.2019.
До 2 години
(во кревет со родителите)
100€ 100€ 100€ 100€
Oд 2 дo 12 години
(во кревет со родителите)
650€ 650€ 650€ 650€
 Oд 2 дo 12 години
(помошен кревет)
790€   850€ 790€  790€
Teрмин 01.07.2019. 27.07.2019. 21.08.2019. 17.06.2019.
До 2 години
(во кревет со родителите)
100€ 100€ 100€
Oд 2 дo 12 години
(во кревет со родителите)
650€ 850€ 850€
 Oд 2 дo 12 години
(помошен кревет)
850€  990€   990€

* Цените во табелата се за едно дете со две возрасни лица.

УСЛОВИ ЗА ПЛАЌАЊЕ: 200€ се плаќа во денарска противвредност 1€= 62 денари при пријавувањето, а останатиот износ се доплаќа во агенцијата во денарска противвредност, најдоцна 7 недели пред  патувањето.

ПРИЈАВУВАЊЕ: Препорачуваме порано пријавување бидејќи бројот на патници е ограничен. При пријавувањето треба да се достави скенирана прва страница од пасошот, во спротивно агенцијата не презема одговорност за печатење на авионски билет со погрешно име. Документите за патните визи треба да се достават најдоцна 1 месец пред поаѓање. Доколку патниците не ги достават документите во наведениот рок, должни се сами да обезбедат визи за патувањето. Доколку патниците сами вадат патни визи, должни се копија од визите да достават во агенцијата најдоцна 15 дена пред патувањето.

ВО АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Авионски билет Белград – Денпасар – Белград со сите такси вклучени;
– Сите трансфери според планот и програмата на патувањето;
– Ноќевања според планот и програмата на патувањето во хотели со 3* (ѕвезди) според локалната категоризација во 1/2 соби;
– Целосна организација и реализација на патувањето.

ВО АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Административни трошоци за девизен трансфер (25 евра);
– Виза за излез од Индонезија (околу 15 долари);
– Меѓународно здравствено осигурување (може во агенцијата);
– Индивидуални трошоци направени за времетраење на аранжманот;
– Факултативни екскурзии и билети за културно-историските споменици.

ИЗВЕСТУВАЊА ЗА ВИЗА:
Патниците се обврзани да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат.
Некои амбасади бараат лично присуство на патници за време на видување и патниците се обврзани да се усогласат со прописите на амбасадите.
Патниците се должни да ги доставуваат визните документи најдоцна еден месец пред патувањето, а ако не ги испорачаат во определениот рок, тие се должни сами да си ги обезбедат своите патни визи.
Патниците кои не поседуваат нови биометрички пасоши на Република Македонија се должни да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат и  самите да обезбедат патни визи.
Агенцијата не гарантира добивање виза и не е овластена да ја утврди важноста на документите.
Во случај на не-добивање на виза, агенцијата не е одговорна.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ПАТУВАЊЕТО:

На патниците можеме да им организираме превоз – повратен билет до Белград и назад, цена зависно од бројот на патниците.
За време на регистрацијата, треба да се обезбеди копија од податоците за пасошот / пасошот со кој патникот ќе патува. За патникот е задолжително да го провери времетраењето и валидноста на патната исправа, како и бројот на слободни страници потребни за патување.
Сите пасоши мора да имаат рок на траење минимум 180 дена (6 месеци) од денот кога ќе се вратат во земјата.
Организаторот на патувањето го задржува правото да ја смени одредена содржина во програмата поради вонредни околности и работи кои Агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучувањето на договорот.
Организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени важноста на патните и другите документи.
За сите информации издадени по усмен пат агенцијата, агенцијата не сноси одговорност.
Патниците се должни два дена пред поаѓање да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
Патникот е должен лично да се запознае со правилата на однесување на земјата во која патува и да ги почитува важечките законски царински прописи.
Пушењето, пиењето алкохол и опојни средства се строго забранети при транспортот.
Патниците се должни да,во автобусот и другите превозни средства со кои се врши трансвер да останат на своите места,и не смеат да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза(граница,чек поинт станици,патарини и сл.)
Во случај патникот да го напушти возилото без претходна согласност со претставникот на агенцијата, самиот тој ги сноси сите евентуални трошоци и последици.
Патникот чије несоодветно однесување ги вознемирува другите патници или му пречи на возачот и придружникот во работата, тој веднаш ќе биде исклучен од патувањето и сите одговорности преминуваат на него без право на жалба и враќање на средствата.
Патникот е потребно да се почитува временската рамка дадена од страна на претставникот на агенцијата за време на патувањето, инаку претставникот на Агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
Нема можност да се користи тоалет во туристички автобуси; во согласност со планот и програмата паузите се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските пумпи) кои патниците можат да ги искористат за користење на тоалет.
Агенцијата го утврдува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за пауза и должината на истата; со плаќање на превозот, патникот го прифаќа сето горенаведено без право на приговор и жалба.
Аранжманот е заснован на минимум од 10 патници за долго патување и 50 патници за европски патувања.
Во случај на недоволен број патници за уредување на аранжманот или други објективни околности, организаторот на турата ќе ги извести патниците за откажувањето на аранжманот најдоцна 10 дена пред датумот на поаѓање за далечините патувања и 5 дена пред датумот на заминување за европски патувања.
Во случај на договори кои вклучуваат превоз со авион, по купувањето на авионски билети, невозможно е да се вратат, и во тој случај се применуваат условите на авиокомпанијата.
Во случај на аранжмани за превоз на нискобуџетни авиокомпании, во случај на одложувања на лет, откажување или губење на врската, патниците се обврзани сами да ги платат новите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзините можности.
Цените на аранжманите со ниска цена се предмет на промена и по уплатата на авансот се проверуваценовникот и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
Агенцијата не е одговорна за промена на авионските врски од страна на авиокомпанијата.
Распоредот на закажани летови или програма што ја добива агенцијата е предмет на промена и зависи исклучиво од авиокомпанијата.
Агенцијата го задржува правото да избере превозно средство за трансфери и ги спроведува до сместувањето доколку тоа е физички можно.
За сите понудени или достапни изборни додатоци поврзани со планот и програмата на патувањето или сместувањето, неопходно е да се пријават кога аплицирате за патување.
Ако некој патник самиот реши да  промени дел од планот и програмата, Агенцијата нема одговорност да обезбеди трансфер на патникот /check in или check out на сместување / различни ноќевања во сместувања, од она што е предвидено за време на планот и програмата на патувањето.
Малолетните патници мора да имаат заверена согласност од нивните родители кога патуваат.
Поради почитувањето на временските рокови предвидени со програмата за патување, како и почитувањето на времето на другите патници од групата, не постои можност за задржување на границата која излегува од Европската унија, со цел да се потврди данокот и враќањето на данокот од Европската унија (ДЕЈНО БЕСПЛАТНО)
Нашата препорака е да водите сметка на вашите лични документи и пари.

ОПШТИ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ кои се применуваат на овој аранжман се во согласност со СКТМ
– Постои можност за сместување во еднокреветни соби – на барање со доплата;
– Во хотелите се пријавувате околу 14 или 15 часот, а напуштање на собите е последниот ден околу 10 или 11 часот;
– За државјани на Република Македонија е потребна виза (детални информации во агенцијата). Патници кои имаат странски пасош мораат сами да се информираат кај надлежните амбасади (конзулати) за гранични, визни и сите останати прописи кои важаат за земјата во која патуваат и да обезбедат содветни документи;
– Организаторот на патувањето им препорачува на сите патници пред поаѓањето да обезбедат здравствено и патничко осигурување (во агенцијата).

СМЕСТУВАЊЕ:

Zia Hotel Kuta 3 * се наоѓа во Кута- Бали. Одалечен на 10 минути пешачење од плажа. Хотелот располага со отворен базен. Сите соби се климатизирани, со ТВ и купатило. Услугата се базира на ноќевање и појадок – http://hotelszia.com/home/101000004

Бали е Индонезиски остров кој се наоѓа помеѓу островите Јава и Ломбока. Поголемиот дел од жителите го сочинуваат Индонезиските хиндуисти, Хинду религијата и културата се најприсутни на островот. Островот е познат по живописните предели со оризови полиња, убави плажи, затоа е многу популарно помеѓу туристите од целиот свет.

НAПОМЕНИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ:
Во сместувачите објекти се влегува првиот ден од престојот согласно правилата на тој сместувачки објект. Најчесто check-in е во попладневните часови, 14 или 15 часот, а check-out е последниот ден од престојот, најчесто до 10 или 11 часот.
– Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер. За евентуални отстапки и квалитет на услугата во склоп на сместувачкиот објект, организаторорт на патувањето нема никаква одговорност, бидејќи тоа исклучиво зависи од сместувачките објекти.
– Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност за отстапување и промена околу достапноста на некои од содржините, бидејќи тоа зависи исклучиво од сместувачките објекти (на пример, сеф, паркинг, мини бар, ТВ, клима уред…).
– Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и самиот е одговорен ако е казнет од страна на персоналот на сместувачкиот објект.
– Во некои сместувалишта во Азија, Африка и Латинска АМерика нема топла вода.
-Сместувачките капацитети го вршат сместувањето на патниците и го одредуваат распоредот и типот на соба според слободните капацитети со кои располагаат во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски кревет), како и во случајот со тоа на кој кат се наоѓаат собите. Клиентот, со уплата на аранжманот се согласува со тие факти и услови на сместувалиштето без право на жалба.
-Патниците кои патуваат сами во некои програми имаат можност со доплата да бидат сместени сами во еднокреветна соба.

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ:

1. УБУД, ШУМА НА МАЈМУНИТЕ, СЛОНОВА ПЕШТЕРА И ГРАДИНАТА НА ЗАЧИНИТЕ (БАЛИ)
Целодневна екскурзија во Кута. Ден за природата, мајмуните, уметноста, вулканот, зачините и храмот. За почеток е дружбата со разиграни и весели мајмуни во нивната природна околина, голема шума со остатоци од стари храмови. Следната станица е пештерата Слон (Гоа Гаџа), храм чиј влез има облик на глава на слонот и оттука доаѓа името. Почетоците датираат од 11 век и се посветени на божицата заштитници на деца, раѓања и исцелители на жени. На ова патување постои единствена можност да се обиде најнеобичното и најскапото кафе во светот, Копи Лувак! Одење низ градината на зачини и запознавање бројни растенија и зачини, но исто така и животни кои се одговорни за производство на кафе. Конечно, по уживањето од паузата во близина на најактивниот вулкан Батур и најголемото езеро на островот, пристигнуваме во Убуд, град на уметност и неверојатни галерии, пазари, луѓе и енергија. Совршен ден на Бали!

Цена по лице: 40 eur

Цената на екскурзијата вклучува:
организиран превоз според планираното
сите билети за наведените локалитети
експерт локален водич на англиски јазик

2. БЕСАКИ ХРАМ, ТИРТИГАНГА И ВИРГИНСКА ПЛАЖА (БАЛИ)
Целодневна екскурзија во Кута, каде што се посетени важни храмови, но, исто така, уживање на  една од најубавите и потивки плажи во Бали. Бесаки храм е во подножјето на вулканот Агунг, кој последен пат еруптирал во ноември 2017 година. Тие го нарекуваат “Храмот на сите храмови” или “Мајка на храмовите”. Таа е под заштита на УНЕСКО и е најважното место за целото хиндуско население во Бали. Tirtaganga или “Водена палата” воодушевува со своите градини и базени со кои можете да одите по камена патека и да се храните со портокал. Оваа вода се смета за света и секој што сака може да се искапе овде.

Цена по лице: 40 eur

Цена екскурзија вклучува:
организиран превоз според планираното
сите билети за наведените локалитети
експерт локален водич на англиски јазик

3. ХРАМ ТАНА ЛОТ, ОРИЗОВО ПОЛЕ И ХРАМ УЛУН ДАНУ БРАТАН (БАЛИ)
Целодневна екскурзија од Кута. Посета на необични локации и уште поневообичаени храмови со релаксација во зеленилото на оризовите полиња. Тана Лот – највпечатлива привлечност на Бали, храм на вода, поточно на карпа во средината на морето, на околу 100 метри од брегот на 16-от век. Екскурзијата продолжува со посети на оризовите полиња, релаксација во зеленилото на терасата и неверојатни пејсажи. Храмот на Улун го посетува и Денот на брат, храм во внатрешноста на островот, на височина од 1000 метри! Прекрасниот храм, кој го најде своето место на банкнотите, се наоѓа на бреговите на езерото за кое се верува дека има света вода.

Цена по лице: 45 eur

Цената на екскурзија вклучува:
организиран превоз според планираното
сите билети за наведените локалитети

експерт локален водич на англиски јазик

4. РАФТИНГ, БАЛИ СВИНГ И ПАРК ПТИЦА (БАЛИ)
Целодневна екскурзија од Кута. Ден за авантура! Под целосна опрема, денот почнува со слегување до речиси 300 скалила до реката, потоа чамци по брзаци, уживајќи во неверојатната природа и зеленило. Потоа, лулање на еден од најголемите нишалки во светот каде што ќе имате впечаток дека летате над дождовните шуми на Бали. Фотографирање и уживање на лежалкте до ручек. После тоа последната станица е паркот на птици каде што има многу шарени и невообичаени видови од целиот свет! Дружење со луѓето од Бали и уживање во нивното шоу!

Цена по лице: 65 eur

Цената на екскурзија вклучува:
организиран превоз според планиранираното
сите билети за наведените локалитети
Ручек без конзумации на пијалаци
експерт локален водич на англиски јазик
рафтинг со неопходната опрема

5. НУСА ДУА И УЛУВАТУ ХРАМ (БАЛИ)
Посетуваме една од најубавите ресорти на полуостровот со истоименото Балиско море. Уживаме на беспрекорно бел песок, пиеме коктели иполниме енергија пред да заминеме во храмот Улуват каде што ќе бидете импресионирани од гледиштето на карпите што го заплескуваат Индискиот Океан. Сцена што нема да ја заборавите!

Цена по лице: 25 eur

Цена екскурзија вклучува:
организиран превоз според планираното
сите билети за наведените локалитети
експертски локален водич на англиски јазик

НАПОМЕНИ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ:

Изборните патувања не се задолжителен дел од патувањето.
Услови и цени на екскурзии се променливи и зависат од слободните услови според локацијата, бројот на регистрирани патници и објективните околности.
Факултативните екскурзии се водени од локални водичи на самите локации на англиски јазик. Со плаќање на екскурзија, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција без право на жалба.
Агенцијата не може да влијае врз времетраењето на патувањето до местото, времето на поаѓање, враќањето или разгледувањето, како и стручноста на локалните водичи.
При плаќање на изборна екскурзија, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција, организаторот на изборната екскурзија и е должен да ги информира сопатниците за уплатата на патувањето. Сите последователни промени, измени и повлекувања од екскурзијата по уплатата не се можни, а не е можно да се вратат парите платени во ниедни околности.
Ги повикуваме сите патници да се запознаат со условите на изборната екскурзија пред да ја платат опционалната екскурзија.

Општи забелешки:
Сите патувања се вршат со јавен превоз: метро, ​​автобуси, локални и брзи возови.

Описите и цените на екскурзии се информативни и се предмет на промена.
Изборните патувања не се задолжителен дел од патувањето.
Услови и цени на екскурзии се променливи и зависат од слободните услови според локацијата, бројот на регистрирани патници и објективните околности.
Факултативните екскурзии се водени од локални водичи на самите локации на англиски јазик. Со плаќање на екскурзија, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција без право на жалба.
Агенцијата не може да влијае врз времетраењето на патувањето до местото, времето на поаѓање, враќањето или разгледувањето, како и стручноста на локалните водичи.
При плаќање на изборна екскурзија, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција, организаторот на изборната екскурзија и е должен да ги информира сопатниците за кои уплаќа за условите за патувањето. Сите последователни промени, измени и повлекувања од екскурзијата по уплатата не се можни, а не е можно да се вратат парите платени во ниедни околности.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ПАТУВАЊЕТО:

– На патниците можеме да им организираме превоз – повратен билет до Белград и назад.
– Рокот на пријавување за ова патување е до пополнување на местата;
– Потребни се најмалку 15 патници за реализација на ова патување;
– Постои можност за сместување во еднокреветни соби – на барање со доплата;
– Во хотелите се пријавувате околу 14 или 15 часот, а напуштање на собите е последниот ден околу 10 или 11 часот;
– За државјани на Република Македонија е потребна виза (детални информации во агенцијата). Патници кои имаат странски пасош мораат сами да се информираат кај надлежните амбасади (конзулати) за гранични, визни и сите останати прописи кои важаат за земјата во која патуваат и да обезбедат содветни документи;
– Организаторот на патувањето им препорачува на сите патници пред поаѓањето да обезбедат здравствено и патничко осигурување (во агенцијата).

БАЛКАН ЕКСПРЕС ТРАВЕЛ ВОДИЧ:

РЕПОРТАЖА БАЛИ: УТРОТО НА СВЕТОТ Помеѓу Јава на запад и Ламбок на исток се наоѓа индонезиската провинција со седиште во Денпасар, фасцинантен остров со изобилство на ориз, кокосови палми, кафе, какао, памук, тутун, песочни плажи, заводлива боја на морето и насмеани луѓе. Малкумина не слушнале за него, секој би сакал да го посети – Бали! Зад името на островот се кријат епитетите како “Утро на светот”, “Островот на боговите” и “Последниот рај на Земјата”. За да изгледа рајски му помага одличната локација – се наоѓа во пределот на екваторот со стотици километри долги песочни плажи и големи бранови, Бали е дестинација за хедонисти, љубители на природата и екстремниот спорт. Во внатрешноста на островот ќе се сретнете со песочна полиња, брзите реки, вулкански кратери, пештери и тропски шуми во кои живеат околу 280 видови птици, чија песна, во комбинација со мирисите на островот, прават на Бали да се чувствуваме како да сме на остров на боговите. Бали е еден од 17.508 острови, кои и припаѓаат на Република Индонезија. Првиот Европеец што бил на Бали е Холанѓанецот Хаутман кој во 1597 година пристигнал на Бали. Но по жестоките борби во 1849 година Бали паднал во рацете на холандските колонизатори. За време на Втората светска војна Јапонците го окупирале Бали, во 1950 година Холандија конечно ја признала независноста на Индонезија, тогаш Бали станал една од 33 провинции на Индонезија. На островот поголемиот дел од населението го сочинуваат индонезиските хиндуисти кои го претставуваат малцинството во државата. Но тие тоа го надополнуваат со нивниот дух, бидејќи овој пријателски настроен народ, чија календарска година има само 210 дена, живее за церемонии и прослави. Танцот е секогаш во центарот на настаните на островот, без оглед за што и да се работи – па дури и за погреб! Луѓето на Бали не ги жалат починатите, со песна и танц го слават животот на оние кои живееле.

ЗА ДУШАТА И ТЕЛОТО: Најубавите и најпопуларните плажи за туристите, како што е Паданг Паданг, се наоѓаат во јужниот дел на островот. Но, покрај плажите, југот ги крие и популарните градови како што се Кута и Легијана со турбулентен ноќен живот за туристите; потоа Семинјак полн со разни ресторани и барови наменети за оние со подлабок џеб, “долината” за сурфање Санур за помирни вечери покрај морето; Заливот на преубавото зајдисонце и вкусни специјалитети од морски плодови во семејните ресторани – Jimbaran и луксузниот комплекс Nusa Dua каде што можете да влезете доколку се преправате дека престојувате таму. Но тоа не е толку тешко! Насекаде, можете да уживате во локалното Bintang пиво, како и во локалните жестоки пијалоци, бидејќи увозните се многу скапи. Како и сите, и луѓето на Бали имаат своја ракија – Arak, која е направена од кокос, и често може да ја најдете во добро познати, но локално адаптирани коктели Bali libre и Arak attack! За љубителите на вино, тука е локалното вино Hemets, кое достигнува цена како шише италијански вино, но за жал вкусот не е како вкустот на пијалокот од познатата чизма. Сето тоа најдобро е да се јаде и пие во локалните, семејни кафеани, кои популарно се наречени “warung”. Можеби нивниот изглед не ветува, но затоа вкусот и цените се за препорака.

Главниот град Денпасар, централниот сообраќаен јазол, со забрзани туристити и локални жители, е драстично различен од другите места во Бали. Тој како и сите останати туристички центри на Бали за жал се карактеризираат со голем сообраќаен метеж, па така тука во чекање можете да поминете и неколку часа.

МИРОТ НА СЕВЕРОТ: Спротивно на југ, во северниот дел на Бали нема метежи. Туристите кои веќе долго време се тука го чувствуваат Бали како свој втор дом, целосно приспособувајќи се на нивниот начин на живот. Тука сите возат велосипеди или мопеди низ надреалниото зеленило на природата и улиците без тротоари. Едно такво место е рибарската населба Амед, со познатата плажа со црн песок. Тоа е исто така популарна дестинација за нуркачите, бидејќи може да се нурнете до јапонскиот брод “Либерти” потонат за време на Втората светска војна. За оние кои се дојдени пред се да уживаат надвор од водата, има многу студиа за јога каде можете да го достигнете единството на телото и душата на плажта со звукот на брановите. Едно такво студио е “APNEIST”, каде што можете дополнително да се поткрепите со макробиотичка храна и чај од свеж ѓумбир. Во близина се наоѓа палатата на вода Tirta Ganga (што значи “Света вода на Ганг”), која е еден од најидиличните предели во Бали. Ја сочинуваат прекрасни тераса со вода и лилјани, фонтани со природна изворска вода, опкружена со бујни градини и камени статуи. Овој комплекс од еден хектар е изграден во 1946 година, но речиси целосно бил уништен од ерупцијата на вулканот Agung во 1963 година. Со љубов е обновен и реставриран и се уште го носи духот на автентична кралска величественост.

ЛИКОВНА КОЛОНИЈА УБУД: Вгнезден меѓу оризовите полиња и стрмните клисури се наоѓа Убуд, уметничкиот и културен центар на Бали. Неговите улици ги красат многубројни галерии, ликовни студија, спа салони, мала дизајнирани ресторани, пазари со сувенири… Многу сликари, скулптори, музичари или танчери можат да се видат во секое време како уживаат во својата уметност додека туристите да избераат некои од нивните уметнички дела кои најдобро ќе се вклопат во нивниот ентериер со илјадници милји оддалечен оттука… Градот станал ликовна колонија со доаѓањето на германецот Валтер Спајс, професор по сликарство, музика и танц, кој анимирал многу познати личности како што се Чарли Чаплин, да го посетат и ги собрал најдобрите уметници да го научат овој народ на уметност и Убуд да го направат центар на уметноста. Новиот бран на креативната енергија доаѓа во градот во 60-тите години со холандскиот сликар Арие Смит и со создавањето на движењето на младите уметници. Исто така, постојат бројни музеи, автентични вегетаријанска ресторани како “SOPA”, но и Шумата на Мајмуните, свет природен резерват со околу 340 мајмуни секогаш подготвени за игра, но и за кражба на сите нешта што тие ќе ги доживеат како интересни! Во близина можете да го посетите плантажите со овошје и да се освежите со кафе или чаеви од сите можни вкусови, па дури и со кафето Лувак кое се подготвува од изметот на мунгосот. Мунгосот јаде од балиското кафе Копи, го ферментира во текот на варењето на храната и на тој начин се создава познатото кафе за кое, велат тука, познатите личности одделуваат големи суми на пари.

ХРАМОВИ – СРЦЕТО НА БАЛИ: Повеќе од 20.000 храмови го најдоа своето место во Бали кои со својата величествена Хинду архитектура, со шарени рејлефни елементи и волшебни скулптури доминираат на островот.

ХРАМОТ БЕСАКИ. Храмот Бесаки, се наоѓа на падините на планината Агунга – главниот вулкан на Бали, тој е најважен храм на религијата хинду на островот. “Мајката на Храмовите”, како што го нарекуваат, е всушност комплекс од 22 храмови кои лежат на паралелни гребени. Храмот има скалести тераси и спирални скалила кои водат до пространи дворови и високи порти, кои водат до врвот на кулата. Во центарот на главните гробишта се наоѓа престолот во облик на лотос, околу него се одвива ритуалниот фокус на целиот комплекс. За жал, големата ерупција во 1963 година, во кој загинаа повеќе од 1.700 луѓе, а исто така му се заканувала и на храмот Бесаки. Но лавата само за неколку метри го заобиколила комплексот, и народот на Бали го сметал тоа за чудо – знак на боговите за да ја покажат својата моќ, но не и да го уништат споменикот на верниците кои го подигнале во 1995 година. Храмот Бесаки е предложен за дел од светското наследство, но тој статус се уште не му е доделен.

ТАНАХ ЛОТ. (TANAH LOT) Највпечатливa атракција на Бали е дефинитивно храмот Танах Лот, осамен храм на врвот на една карпа на 100 метри од брегот, пред кој се собират многу верници и се молат додека сонцето заоѓа во далечината. До храмот единствено може да се пристапи за време на осека кога морето се повлекува, додека во периодот на плимата тој гордо стои на својот остров. Свадбите што се организираат во Танах Лот го прават пејзажот што се протега пред вас уште поромантичен…

ХРАМОТ  УЛИВАТУ .Храмот Уливату (“врвот на планината”) бил изграден во 11 век, со цел да го заштити Бали од зли духови. Се смета за еден од најспектакуларните храмови, току поради нејговата локација – се наоѓа на стрмните карпи на височина од 70 метри под кои се протега дивото пространоста на морето. Секоја вечер во 18:00 часот тука можете да уживате во познатиот кечак танц – традиционален танц, го изведуваат мажи речиси без облека. Затоа во публиката претежно се дами…

ХРАМОВИ TAMAН АЈУН Таман Ајун или “големата градина”, е кралски комплекс на храмови од 18-от век. Се наоѓа на земјиште опкружено со голем рибник, така што се чини како комплексот да плови низ вода. Во рамките на комплексот особено е впечатливо прекрасното здание со повеќеслоен покрив карактеристичен за балиската архитектура, додека богатиот пејзаж на дворот им посакува добредојде на сите свои посетители. Што и да Ве донесе во Бали, дишете длабоко, препуштете им се на мирисите, вкусовите, боите, смеењето и предадете му се на Бали. Вие не треба да трчате по авантура, таа ќе ве пронајде вас…

ID

ПРИЈАТНО ПАТУВАЊЕ И ВОЗБУДЛИВА АВАНТУРА!
РЕЗЕРВИРАЈТЕ НА: 02/2443-555, 02/2453-555 и 070 280 004!

MZT